Πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής - Τα μάτια σου δεκατέσσερα

Οι μαθητές του Γ2 μαζί με τη δασκάλα τους κα. Δρούκα Ιωάννα, σας προσκαλούν να λάβετε μέρος στον 1ο Ποδηλατικό Γύρο Οικογένειας με αφετηρία και τερματισμό το 14ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών.

Η δράση θα γίνει με τη βοήθεια του Δήμου Αχαρνών και με την ασφάλεια της επίβλεψης και συνοδείας από τη Δημοτική Αστυνομία.

Παγκόσμια Ημέρα Οικογένειας

Κυριακή 15/05/2016

Ώρα: 10:30 π.μ.

podilatikos gyros 2016

Η δασκάλα του Γ2 τμήματος κα Δρούκα Ιωάννα, στα πλαίσια του μαθήματος της ευέλικτης ζώνης εμπλέκει όλους τους μαθητές της σε διάφορες δραστηριότητες για την Κυκλοφοριακή Αγωγή.

Σε αυτό το σημείο θα θέλαμε από όλους τους μαθητές της Γ, Δ, Ε, και ΣΤ τάξης του 14ου Δημοτικού Σχολείου Αχαρνών να απαντήσουν στο δεύτερο διαδικτυακό μας ερωτηματολόγιο με θέμα την Πυροσβεστική Υπηρεσία.

Η δημιουργία του ερωτηματολογίου και η συλλογή των δεδομένων θα γίνει στα πλαίσια του μαθήματος Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), από την κα Παπαδάκη Αναστασία.

Για να ξεκινήσετε να απαντάτε στο ερωτηματολόγιο κάντε κλίκ στην παρακάτω εικόνα.

pirosvestiko oxima

Στα πλαίσια του προγράμματος της Κυκλοφοριακής Αγωγής που εφαρμόζει η κα. Δρούκα Ιωάννα με το τμήμα της το Γ2, ήρθε στο σχολείο μας προσωπικό και όχημα της Πυροσβεστικής από το Ολυμπιακό Χωριό, για θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση των μαθητών.

Έγινε μια παρουσίαση στην αίθουσα εκδηλώσεων για το έργο που προσφέρει η Πυροσβεστική στη χώρα μας και ακολούθησε επίδειξη στο προαύλιο του σχολείου μας σχετικά με τη λειτουργία του πυροσβεστικού οχήματος και κυρίως της μάνικας του νερού.

Πολλοί μαθητές, απο διαφορετικές τάξεις, έζησαν την εμπειρία να φορέσουν το πυροσβεστικό κράνος και να κρατήσουν τη μάνικα του νερού προσπαθώντας να ρίξουν στοχευμένα νερό στην αυλή του σχολείου.

Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία για τους μαθητές μας!!!

Στην παρακάτω παρουσίαση μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από το εν λόγω γεγονός.

Σε αυτό το σημείο θα θέλαμε από όλους τους μαθητές της Γ, Δ, Ε, και ΣΤ τάξης του 14ου Δημοτικού Σχολείου Αχαρνών να απαντήσουν στο παρακάτω διαδικτυακό ερωτηματολόγιο.

bicycle 01